Oktober formligen rusar fram och Fridas inlägg idag påminde mig om att det kanske vore dags att plocka fram fjolårets hemgjorda Halloween-pynt igen – om jag nu hittar det i källaren någonstans. Vi hängde ju upp en torkad syrénkvist i halltaket och pyntade den med svarta fladdermöss i papper. Inlägget från det (och mina synpunkter på Halloween-firandet) hittar ni här och så här fin var Fridas tolkning av samma idé:
Pumpor har vi som sagt egna av i år, och enklaste – och kanske finaste – sättet att göra dem till lyktor är att borra hål i dem. Tipset kommer från Sköna Hem.
Något jag inte alls hunnit göra ännu i höst, är att baka. Men jag vet att jag har en burk äggvitor i kylen, så kanske man borde passa på och göra likadana spökmaränger som ifjol?
Vill man go all in finns både servetter och annat på temat i handeln, även på H&M Home, men jag tycker att Halloween-pyntande lätt går överstyr och blir smaklöst. Fina ljus och andra detaljer i svart och orange samt lite höstlöv på bordet räcker gott och väl tycker jag, om man nu vill uppmärksamma helgen.
Så många fina tips! 🙂 Pumpor är ett måste till Halloween tycker jag, och jag har redan reserverat de största pumporna från mammas pumpaodling. Få se om man kanske borde pyssla någonting annat i år också. Tack för inspirationen! 🙂