God fredag! Jag fick ofrivlligt ledigt idag och ska ägna dagen åt biltvätt, gräsklippning och träning. Och finns det tid får man väl ta tillfället i akt och bjuda på ett fredagssvep också! Det blir som vanligt en blandad kompott av inredning, mode, och annat som snurrar i mitt huvud just nu 🙂
Och högst upp på den listan, finns faktiskt Mr.Grey.
Jag vet. Jag är förmodligen den sista i raden att ge mig i kast med denna omtalade serie av succéromaner, men så brukar jag ju oftast gå mot strömmen också – en stund 😉 Men nu är jag halvvägs i den första boken och kan knappt lägga den ifrån mig. Ho ho!
För ett par veckor sedan blev det också klart vem som ska spela huvudrollerna i filmatiseringen av den, och de utvalda skådespelarna stämmer väl inte helt överens med min egen bild av karaktärerna i boken. Det borde ju ha varit Leeeeo!!!
Vi får snällt vänta ett år ännu innan filmen har premiär, men tills dess har jag ju två böcker till att läsa i serien. Och ni som inte läst dem… Gör det 😉
Medan vi är inne på filmspåret väntar jag förstås också på säsong fyra av brittiska superserien Downton Abbey, som har premiär nu på senhösten i Svt. Missa den inte!
Förutom boken Fifty Shades of Grey ligger även nyaste numret av Elle Mat & Vin på mitt sängbord, och bara en snabbtitt på det här uppslaget gör ju en lyrisk!
Apropå mat och sånt – duktiga Nina med bloggen Stylizimo visade igår superfina dukningsbilder på temat höst på sin blogg. Naturen är som vackrast just nu tycker jag och där finns massor att hämta – både inspiration, energi och delikatesser!
Med hösten kommer också suget efter mustigare maträtter igen – svamp, rödvinssåser, rotfrukter och oxfilé. Hoppas få något av detta ikväll när vi ska ut och fira 10-årig bröllopsdag.
Före middagen blir det en shoppingrunda på stan också. Skulle jag få önska mig lite nya utekläder för hösten så skulle listan se ut så här:
Henri Loyd-jackan som förföljt mig i drömmarna hela hösten fick jag tillfälle att prova nu i veckan – och kunde därmed avskriva den från min önskelista. Materialet var fel, och ja, den var absolut inte värd sina 390 euro. Däremot är skepparkavajen från H&M här ovan verkligen värd sina 30 euro 😉 Kompletterad med en HL-mössa, halsduk och vantar från Ralph Lauren, skor från Andiamo samt Jet Set-väska från Michael Kors så kan väl ingen ana priset på den 😉
Och sist men inte minst – veckans ögongodis från Alvhem. Guud så snyggt!!!
Foton: Stylizimo, Alvhem, via Google, eget collage samt skärmdpump från Elle.
Trevlig helg!!!