Det senaste dygnet har snötäcket minskat markant på gräsmattan här och nu börjar man nästan våga tro på en vår – och på en ny terrassäsong. Det skulle ju inte sitta helt fel med dom där nyrappade, vita funkisväggarna bakom bara, och så en fet plånbok ovanpå det, för att kunna skaffa lite nytt till uteplatsen. Jag kommer nog att få nöja mig med en ny bambuplanta och ett par nya lyktor i år känner jag – jag kan inte direkt skryta med att ha sparat på slantarna i vinter. Men drömma får man ju och ungefär så här ser årets terrassdrömmar ut för min del.
Foto: Eget collage av bilder från nedan nämnda tillverkare/butiker
Segeltak, set med örtkrukor, buxbomsplanta, barnvagn samt gunga, utemöbler och solstol från Ikea, set med kvadratiska krukor, kuddar, lyktor samt Acapulco-kopia (korgstol) från Hobby Hall, sittdyna och tygkorg från H&M Home.
Det var första gången som jag hittade till din blogg idag. Jag har satt upp mig som följare på Bloglovin. Gillar särskilt dina trädgårdsinlägg 🙂
/Anna
Älskar dina inlägg…funderar över i vilket program du gör dina moodboards? Är själv inne i en större inredningsprocess och vill gärna få det snyggt och harmoniskt….
Tack Louise! 🙂 Jag använder Photoshops CS5 till alla kollage jag gör.