Före och efter – trädgården på framsidan

Har samlat ihop bilder från framsidan av huset nu och ska försöka få ihop ett ”före- och efterinlägg”. Tyvärr har vi inga bilder på hur det såg ut då vi flyttade hit, innan vi började gräva bort alla rosenbuskar och rabatter som fanns mitt på gräsmattorna här, så egentligen är skillnaden från allra första början mycket större än vad som syns på dessa bilder. Vi börjar med gången från och till entrén… Förebilderna ligger alltså överst, efterbilderna underst.

Och så från andra hållet sett…

Så här blev det när man ser til höger om gången:

Och från lite närmare håll sett:

Och så nya uteplatsen på samma sida:

Sedan den vänstra sidan:

Och uteplatsen på vänstra sidan:

Entrén är som sagt inte klar ännu – den nya panelen fattas, samt ett rostfritt kantband som ska läggas på fronten av trappan. Men den mörka gruvan är ett minne blott!

Foto: Privat

0 svar på ”Före och efter – trädgården på framsidan”

  1. Amen det blev ju toksnyggt! Tänk vad lite nya plattor, lite färg och en ny ytterdörr kan göra för ett hus! 🙂
    p.s Jag håller med dig angående trägolven. Några målade golv vill jag absolut inte ha. Däremot gillar jag askgolven, det blir en vitgrå stil som är så fint! 🙂
    kram kram

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *